Moja żona i ja wciąż uczymy się o małżeństwie.

Bertha i ja mieliśmy 76 lat, kiedy się ożeniliśmy. Jestem pięć miesięcy starsza od niej.

Ale nie bierzcie tego w zły sposób. W żaden sposób nie jesteśmy starzy. Nie jesteśmy niedołężni, okaleczeni (dzięki Panu!), ani starsi. Obaj nadal pracujemy. Uczy angielskiego dla lokalnej społeczności i uczy online dla chrześcijańskiego uniwersytetu w Indianie. Jestem na emeryturze, ale zawsze w drodze, aby głosić i szkicować ludzi na wydarzenia. Piszę (blogi, książki, artykuły do różnych publikacji) i oglądam wiele sportów w telewizji (a ona ma rację!).

Kochamy nasze życie.

Bertha i ja byliśmy małżeństwem 52 lata, ona z pastorem Gary Faganem, a ja z Małgorzatą Ann Henderson. Bóg wziął Gary’ego do nieba w maju 2014 roku, a Margaret osiem miesięcy później. Bertha i ja spotkaliśmy się w lutym 2016 roku, a rok później wzięliśmy ślub.

Kiedy Margaret i ja wyszliśmy za mąż, miała zaledwie 20, a ja miałem 22 lata. Oboje byliśmy dziećmi, które nie miały pojęcia, co robimy. Rozliczenie błędów, które popełniliśmy, wypełniłoby encyklopedię. Nie pytałem Berthy o nią i Gary’ego, którzy ożenili się w tym samym czasie. Jestem jednak pewna, że jest teraz inną osobą niż 22-latka, która stanęła obok Gary’ego i złożyła śluby.

Kto nie byłby inny? Żyjemy i uczymy się.

Więc to małżeństwo będzie się znacznie różniło od pierwszego, w każdy sposób, jaki można sobie wyobrazić.

Rozmawialiśmy o tym wielokrotnie. Jest to zawsze temat otwarty, ponieważ nieustannie chcemy, aby to małżeństwo było wszystkim, czym może i powinno być. Oto kilka obszarów, co do których się zgodziliśmy…. przynajmniej na dzień dzisiejszy (uśmiechnięte).

  1. Nigdy nie będziemy porównywać małżonków.

Jesteśmy 20 miesięcy w małżeństwie i trzymamy się tego. My honorujemy Gary’ego i Małgorzatę.

2. Ale będziemy mogli swobodnie pamiętać i dzielić się historiami.

To pomaga, że poszedłem do seminarium z Gary’m i znałem go od pół wieku, choć żaden z nas nie znał rodziny drugiego. Podobał mi się. Nie mam nic innego, jak tylko szacunek dla tego dobrego brata i wspaniały sposób, w jaki służył Panu przez całe swoje dorosłe życie, począwszy od nawrócenia jako 15-latek w Młodzieży dla Chrystusa. Obiecałem dzieciom Berthy, Lari i Jeffowi, że nigdy nie zhańbię pamięci ich ojca. Bertha czuje się tak samo w stosunku do Margaret. (Margaret chciałaby ją pokochać, choć na początku może być po prostu podejrzliwa. „Czy ktoś może być taki słodki i miły? Yep. Ona jest.)

3. To wspaniale powtórzyć niektóre z historii, które już opowiedziałeś.

Hej, jesteśmy seniorami. Powtarzanie jest tym, co robimy najlepiej!

4. Daj mi kilka minut na przygotowanie się do spotkania w ciągu dnia.

Prawdziwe „ty” (lub „ja”), zgodziliśmy się, nie jest tym, który wpatruje się w ciebie w lustro, kiedy wchodzisz do łazienki, aby rozpocząć dzień, lub tym, który po prostu budzi się w łóżku. Prawdziwym jesteście, kiedy jesteście obsypani i ubrani oraz wymyśleni i gotowi powitać świat.

5. Bądź przygotowany na poślizgnięcia.

Raz na jakiś czas wyślizgniemy się i zadzwonimy do drugiego Gary’ego lub Małgorzaty. Każdy to robi, słyszymy.

A kiedy dostaniemy coś złego lub wykroczenia w jakiś sposób, mówimy drugiemu i przepraszamy. Chociaż niezmiennie, inni śmieją się z tego. Wygląda na to, że jesteśmy dwoma stabilnymi, dobrze wyregulowanymi dorosłymi. I jak wspaniałe to jest!

6. Staramy się nie żałować zbyt wiele, choć niektóre są naturalne.

Nie jesteście tą samą osobą, która wyszła za mąż jako 22-latek. Jesteś teraz właściwie lepszym człowiekiem niż wtedy. Nie zamierzasz popełniać tych samych błędów ponownie. Tym razem będziesz lepszym współmałżonkiem niż za pierwszym razem, ponieważ żyłeś, nauczyłeś się i dorastałeś.

Czasami, gdy robię coś dla Berthy, mojej 20-miesięcznej żony, pamiętam pierwszy rok małżeństwa z Margaret i życzę sobie, abym to zrobił. Ale, hej, nikt nie dostaje to idealne, więc odmawiamy spędzania czasu w żalu.

7. Szukaliśmy pomocy z kilku źródeł.

Na początku wybraliśmy mózgi każdego, kogo znaleźliśmy, kto wyszedł za mąż po tym, jak został owdowiony. „Powiedz nam, jak połączyłeś aktywa”, powiedzieliśmy. Jedna para przysłała nam 10-stronicową umowę przedślubną, którą wybijali z prawnikiem. Bertha i ja kilkakrotnie odwiedziliśmy prawnika, aby zorganizować wszystko tak, abyśmy mogli żyć resztą naszego życia razem, ale kiedy Pan zabierze nas do nieba, nasze dzieci będą mogły dowiedzieć się, kto co dostaje bez większych komplikacji. Nasz CPA sporządził nasze wspólne zeznanie podatkowe, a nasz bankier pomógł nam założyć osobne konto domowe.

9. Uwielbiamy chodzić.

Zlokalizowaliśmy dwa lub trzy parki w pobliżu naszego domu z szlakami spacerowymi, a dostajemy kilka razy w tygodniu.

10. Bertha wprowadziła swojego psa do małżeństwa.

Albie jest moim pierwszym „krytym” psem i jest zachwycony pod każdym względem.

11. Śmiejemy się bardzo dużo.

12. Ciągle jesteśmy zaskoczeni przez drugiego.

Ona była zaskoczona, że raz w miesiącu uczyłam się pedicure’u. Byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że nigdy nie dostaje manicure i robi swoje własne włosy. W rzeczywistości, ona tnie moje włosy! Miła niespodzianka.

13. Oboje uwielbiamy towarzystwo i nocleg gości.

14. Ta kobieta uwielbia pracować w domu, na podwórku, jak również w kuchni, a ja uwielbiam jej pozwolić!

15. Zaczęliśmy pisać książki razem.

Naszym pierwszym, zeszłym rokiem, był Grief Recovery 101. W zeszłym tygodniu poprawiliśmy kuchnie dla naszej drugiej książki, Sixty and Better: Maksymalne wykorzystanie naszych złotych lat. Teraz, jeśli mogę tylko nauczyć ją rysować kreskówki!

16. Każdy z nas potrzebuje naszej przestrzeni od czasu do czasu.

Może powiedzieć, że idzie do centrum handlowego i wraca 3 godziny później. Jutro spotka koleżankę na lunch. Kocham długą jazdę w kraju podczas rozmowy z Panem. Żadnemu z nas nie zagraża potrzeba przestrzeni.

17. Dostosowujemy się na posiłkach.

Bertha uwielbia gotować i może ubijać posiłek w kilka minut. Uwielbiam jeść poza domem. Często w drodze do domu z kościoła powiem: „Podnieśmy na wynos u Newka” lub gdzieś indziej. Niezmiennie mówi: „Moglibyśmy to zrobić. Albo mam coś gotowego, co nie stanowi problemu”. Więc te dni, raz lub dwa razy w tygodniu, będę biegał przez Outback lub Primos do wzięcia. Dostajemy jeden posiłek i uważamy, że jest idealny do dzielenia się nim.

18. Kochamy siebie nawzajem swoje dzieci.

Kiedy Megan, wnuczka Berthy, która właśnie ukończyła pobliskie Mississippi College, przedstawiła mnie jako swojego dziadka, pokochałam to. Moje ośmioro wnucząt – wszystkich młodych dorosłych przez teraz – Bertha.

19. Jesteśmy oboje czytelnikami, ale nie w ten sam sposób.

Mogę czytać kilka książek tygodniowo i zazwyczaj dwa lub trzy razy w tygodniu, podczas gdy Bertha degustuje książkę, po jednej na raz i w czasie rzeczywistym. Przeczyta kilka stron, a następnie zamknie książkę i położy się z powrotem i zastanowić się nad nią. Drażnię ją, że jeśli jakaś historia będzie się rozgrywała przez określoną dekadę, to jej ukończenie zajmie 10 lat!

20. Aby to dobrze zrobić, niezbędna jest elastyczność.

Wiele rzeczy będzie takich samych, jak w poprzednim życiu, ale sto rzeczy się zmieni. Moja żona Bertha jest wspaniałą kucharką, ale robi rzeczy nieco inne niż Margaret. Bertha uwielbia pracować na podwórku, Margaret nie. Bertha nie lubi jeździć, więc na długich podróżach to mam. I wszystkie te rzeczy są w porządku. My po prostu dobrze dostrajają funkcje regulacyjne na naszej psychice. Robię puzzle, a ona pozwala mi korzystać ze stołu w jadalni.

BONUS. Każde małżeństwo będzie inne.

Chcemy podkreślić, że nie ma uniwersalnej formuły, którą znamy. Bertha podkreśla: „Mieliśmy dobre małżeństwa. I nie każdy wchodzący w nowe małżeństwo będzie miał zdrowe wspomnienia”. Tak więc każda sytuacja będzie inna. Przez cały czas trwania wszystkich dostosowań małżeństwa stale rozmawiamy z Panem i dzielimy się spostrzeżeniami z Jego Słowa. Uwielbiamy wspólnie oddawać cześć. To, bardziej niż cokolwiek innego, jest klejem z tego małżeństwa. Jak Paweł powiedział Kolosanom: „Jesteśmy dzianinami w miłości” (Kolosan 2:2).

Join the Conversation

1 Comment

  1. W trakcie poszukiwania w sieci potrzebnych informacji znalazłam ten artykuł. Byłem zachwycony że trafiłem na ten wpis w sieci. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje wielkie zaskoczenie. Chyba powinienem wyrazić uznanie za twoje działania . Jestem pod wrażeniem. Ja koniecznie będę rekomendował to miejsce i regularnie odwiedzał aby przejrzeć nowe rzeczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *