Światowe Dni Młodzieży rozpocznie się we wtorek, 22 stycznia 2019r. w Panama City, Panama.

Masowe spotkanie młodzieży katolickiej, które odbywa się co dwa lub trzy lata, w tym roku odbędzie się po raz pierwszy w Ameryce Środkowej.

Papież Jan Paweł II ustanowił Światowe Dni Młodzieży w 1985 roku. Pierwsze międzynarodowe spotkanie odbyło się w Buenos Aires w Argentynie w 1987 roku.

Światowe Dni Młodzieży mają trzy cele: świętowanie i pokładanie zaufania w młodzieży; danie młodym ludziom szansy na pielgrzymkę; oraz danie młodym ludziom szansy na spotkanie ze wspólnotą katolicką na całym świecie.

Temat tegorocznego spotkania jest zaczerpnięty z afirmacji woli Bożej Maryi w Ewangelii Łukasza 1:38: „Jestem sługą Pana. Niech mi się to stanie według Twojego słowa”.

Święto w Panamie kończy się 27 stycznia. Oto 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży (w języku hiszpańskim Jornada Mundial de la Juventud lub JMJ).

1. Ilu pielgrzymów?

Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbywały się zazwyczaj podczas lata na półkuli północnej – w sierpniu, lipcu, itp. W tym roku impreza odbywa się podczas lata na półkuli południowej i choć Panama leży całkowicie na półkuli północnej, będzie gorąco! Prognoza na tydzień pokazuje wysokie temperatury powyżej 90 stopni Fahrenheita przez większość dni.

Czas w tym roku oznacza również, że ŚDM odbywają się w ciągu roku szkolnego dla młodych ludzi z Półkuli Północnej, więc nie wiadomo, jak wielu młodych ludzi ze Stanów Zjednoczonych będzie w stanie to zrobić. Ostatecznie zarejestrowanych jest 11.000 młodych ludzi z USA. Według amerykańskiej konferencji biskupów, w ostatnich Światowych Dniach Młodzieży w Polsce wzięło udział około 36.000 młodzieży z USA.

Oprócz pielgrzymów, Stany Zjednoczone wysyłają ponad 30 biskupów, w tym kardynałów Seana O’Malleya z Bostonu, Blase Cupich z Chicago i Daniela DiNardo z Galveston-Houston.

Alessandro Gisotti, tymczasowy dyrektor biura prasowego Watykanu, powiedział 18 stycznia, że 150.000 młodych ludzi z 155 krajów zapisało się jako pielgrzymi, co będzie stanowić mniejszą grupę niż w poprzednich latach – około 2 miliony pielgrzymów wzięło udział w ostatnich Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, Polska, a w 1995 r. szacunkowo 5 milionów wzięło udział w Manili, Filipiny.

Jednak międzynarodowy koordynator medialny Archidiecezji Panamy powiedział ostatnio, że zgłosiło się co najmniej 408.000 pielgrzymów, a liczba ta ma wzrosnąć. Organizatorzy twierdzą, że spodziewają się co najmniej 500.000 osób na mszę w niedzielę, 27 stycznia.

Paul Jarzembowski, krajowy koordynator Światowych Dni Młodzieży Konferencji Biskupów Katolickich w Stanach Zjednoczonych, powiedział, że widzieli więcej młodych ludzi w wieku 20 lat biorących udział w ŚDM, podczas gdy w przeszłości więcej pielgrzymów było nastolatkami.

2. Człowiek, plan, kanał….Panama!

Panama jest małym środkowoamerykańskim narodem liczącym około 4 milionów ludzi. Ogólnie rzecz biorąc, kraj ten jest w 85% katolicki.

Większość wydarzeń odbędzie się na Cinta Costera, półwyspie o powierzchni 64 akrów, który został przemianowany na Campo Santa Maria la Antigua na ŚDM.

Pielgrzymów zachęca się również do zwiedzania historycznej dzielnicy Panama City, Casco Viejo, oraz do odwiedzenia siedmiu historycznych kościołów znajdujących się w tej dzielnicy: La Catedral Metropolitana, La Merced, San Francisco de Asís, San José, San Felipe de Neri, Santo Domingo i Santa Ana.

Panama City, stolica powiatu, w której mieszka około 1,5 miliona ludzi w metrze, jest domem znanego na całym świecie Kanału Panamskiego, drogi wodnej łączącej Ocean Atlantycki i Pacyfik. Budowa kanału została ukończona w 1914 roku przez amerykańską armię wojskową Korpus Inżynierów, kosztem życia blisko 28 000 pracowników, którzy podjęli się tego projektu. Obecnie przez kanał przepływa rocznie prawie 14.000 statków, z których większość przepływa przez kanał do Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez jest zdecydowanym zwolennikiem ŚDM od momentu ogłoszenia w 2016 roku, że następne wydarzenie odbędzie się w jego kraju.

„Jako Panamczyk” – powiedział w Watykanie – „Czuję się zaszczycony, że nasz kraj będzie przez kilka dni w sercu świata, niosąc papieżowi przesłanie nadziei, jedności, solidarności i troski o potrzebujących”.

3. Postępuj zgodnie z działaniem

Dla anglojęzycznych pielgrzymów biorących udział w ŚDM jest kilka specjalnych imprez, które będą prowadzone w języku angielskim, podczas gdy Ty tam jesteś.

Na przykład USCCB wraz z Rycerzami Kolumba i stypendium Katolickiego Uniwersytetu Studentów są współsponsorami wydarzenia zwanego „Fiat” w Panamie 23 stycznia o godzinie 19:00 EST. W wydarzeniu wezmą udział znani katoliccy mówcy i muzycy. Impreza w języku angielskim i hiszpańskojęzycznym będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube FOCUS.

Jeśli nie możesz wziąć udziału w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży, istnieje kilka sposobów, aby śledzić je w domu. Oficjalnymi hashtagami ŚDM w tym roku, które można śledzić na Facebooku, Twitterze i Instagram, są #Panama2019, #FranciscoEnPanama oraz #JMJestáAqui / #WYDisHere. Możesz również śledzić @cnalive na Twitterze i @catholicnewsagency na Instagram, aby otrzymywać aktualizacje z Panama City.

Jeśli nadal chciałbyś osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, w tym samym czasie, co międzynarodowe spotkanie w Panamie, w Stanach Zjednoczonych odbywa się kilka imprez ŚDM. Są to festiwale z prelegentami, muzyka i nie tylko w takich miastach jak Waszyngton DC, Seattle, Honolulu i innych. Pełna lista znajduje się tutaj.

4. Święci i duchowość Ameryki Łacińskiej

Organizatorzy wydarzenia mówią już o zaraźliwej energii Panamy City i prawdopodobieństwie, że szczególnie wraz z pojawieniem się pierwszego papieża z obu Ameryk, wydarzenie to będzie bardzo skoncentrowane na latynoamerykańskim smaku katolicyzmu. Arcybiskup José Domingo Ulloa Mendieta z Panamy City powiedział, że oczekuje, iż większość pielgrzymów będzie pochodzić z Ameryki Łacińskiej.

Obrazy św. Oscara Romero, bardzo popularnego i ukochanego arcybiskupa Salwadoru, będą prawdopodobnie bardzo widoczną postacią wśród pielgrzymów z Ameryki Łacińskiej. Romero, niestrudzony obrońca ubogich, został zamordowany podczas mszy świętej w 1980 roku, prawdopodobnie przez prawicowy oddział śmierci. Papież Franciszek kanonizował Romero pod koniec ubiegłego roku.
https://www.catholicnewsagency.com/news/blessed-oscar-romeros-legacy-of-charity-in-el-salvador-89122
Jest to również pierwszy Światowy Dzień Młodzieży, który pokrywa się ze Światowym Spotkaniem Młodzieży Rdzennej, podczas którego prawie 400 rdzennych młodych ludzi zgromadziło się przed obchodami ŚDM w wiejskiej Panamie.

5. Wizyta papieża Franciszka

Wielkie pytanie, które zadają wszyscy: Kiedy zobaczę papieża Franciszka? Oto kilka najważniejszych momentów z jego planu.

Papież Franciszek przyjedzie do Panamy w środę, 23 stycznia. Następnego dnia, 24 stycznia, o godzinie 9:45 odbędzie się spotkanie z Prezydentem Panamy Juanem Carlosem Varelą Rodriguezem, o godzinie 11:15 spotkanie z biskupami Ameryki Środkowej, a następnie ceremonia powitalna z okazji rozpoczęcia Światowego Dnia Młodzieży o godzinie 17:30, która odbędzie się w Campo Santa Maria la Antigua.

25 stycznia spotka się z młodymi zatrzymanymi na nabożeństwo pokutne, a wieczorem będzie przewodniczył „Via Cruces” (Drodze Krzyżowej) w Campo Santa Maria la Antigua.

W sobotę rano, 26 stycznia, papież Franciszek poświęci ołtarz bazyliki katedralnej Santa Maria la Antigua, a wieczór ten będzie prowadził czuwanie z młodymi ludźmi w Metro Park. Na koniec następnego ranka Ojciec Święty będzie przewodniczył mszy św. na zakończenie ŚDM o godzinie 8 rano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *