5 najlepszych miejsc na pielgrzymkę w Europie

Każdego roku miliony ludzi podróżują, aby zobaczyć Watykan. Ale Rzym nie jest celem ostatecznym dla turystyki religijnej. Dziesiątki miast o znaczeniu religijnym i świętych kapliczek to punkty ogromnego i starożytnego krajobrazu Europy.

Poniższa lista przedstawia niektóre z najczęściej odwiedzanych świętych miejsc na kontynencie, od jego zachodniego wybrzeża po jego wschodnie granice:

1. Fatima, Portugalia

Kaplica objawień

Kaplica Objawień zbudowana jest w miejscu objawienia maryjnego, które ukazało się przed trójką chłopskich dzieci w 1917 roku. Od tego czasu co roku w rocznice objawień, 13 maja i 13 października, ulice Fatimy pęcznieją z tłumami pielgrzymów, którzy udają się do świętego miejsca. Fatima (88 mil na północ od Lizbony) jest domem dla dziesiątek imponujących kościołów i zabytków. W całym mieście można znaleźć sklepy z pamiątkami religijnymi, hostele i hotele.

2.Camino de Santiago, Hiszpania

Santiago de Compostela

Jeden z najstarszych szlaków pielgrzymkowych na świecie przebiega przez północną Hiszpanię, kończąc się w katedrze Santiago de Compostela. Jest to miejsce pochówku św. Jakuba, którego szczątki zostały przewiezione statkiem z Jerozolimy do Hiszpanii. Pielgrzymki do tego miejsca nie ustały od czasów średniowiecza, a trasa cieszy się od lat 80.

Podróżujący pielgrzymi mogą spodziewać się zakwaterowania na gołych karbonach wzdłuż Camino de Santiago lub Drogi św. Klasztory zapewniają schroniska dla podróżnych i w zamian proszą o niewielkie darowizny pieniężne. Pielgrzymi powinni być świadomi, że do pobytu w hostelu klasztornym wymagany jest specjalny paszport, lub paszport religijny. Amerykańscy pielgrzymi muszą się zarejestrować online, aby otrzymać taki paszport.

3. Lourdes, Francja

Lourdes

Największym miejscem pielgrzymkowym we Francji jest Lourdes, które przyjmuje około pięciu milionów pielgrzymów rocznie. Lourdes zyskuje na znaczeniu z objawień Matki Bożej z Lourdes i jest miejscem licznych cudownych uzdrowień. Uważa się, że strumień odkryty przez Bernadettę Soubirous w 1858 r. ma szczególne właściwości leczące dolegliwości osób chorych.

Turyści zatrzymują się w jednym z 270 hoteli w mieście, aby odwiedzić Sanktuarium w Lourdes (powszechnie nazywane Domeną). Domena obejmuje Grotę, gdzie pielgrzymi mogą dozować wodę Lourdes z kranów i 22 osobne miejsca kultu na 126 akrów.

4. Armagh, Irlandia Północna

Katedra anglikańska św. Patryka, Armagh

Armagh to miasto z korzeniami w pogaństwie celtyckim. Kiedy chrześcijaństwo rozprzestrzenił się na ten region w 400 r. n.e., św. Patryk założył tam swój kościół, a Armagh stał się kościelną stolicą wyspy. Dekretował, że tylko ci wykształceni w Armagh byli zdolni do szerzenia ewangelii, tak więc powstało wiele instytucji edukacyjnych.

Armagh, siedziba arcybiskupów protestanckich i katolickich, jest najbardziej czczonym z irlandzkich miast. Główne punkty zainteresowania to katedra rzymskokatolicka św. Patryka i anglikańska katedra św. Patryka, w byłym kościele za biurem turystycznym, posiada eksponaty z historii miasta i pism św. Armagh przechodzi przez rozległy projekt rewitalizacji centrum miasta, który obejmuje modernizację wszystkich powierzchni i dodanie nowych chodników dla pieszych.

5. Einsiedeln, Szwajcaria

Klasztor w Einsiedeln

Einsiedeln zyskał popularność jako destynacja turystyczna opactwo benedyktyńskie, jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Szwajcarii. Ponad 100.000 religijnych turystów rocznie odwiedza rzeźbę Czarnej Madonny w bogato zdobionym barokowym kościele opactwa. Na agendach odwiedzających znajdują się również Diorama Betlejem, uważany za największy na świecie pokaz szopki z 450 ręcznie rzeźbionymi postaciami oraz Panorama Ukrzyżowanie Chrystusa, ogromny okrągły obraz.

Miasto, położone około 25 mil na południowy wschód od Zurychu, leży w pobliżu wielu malowniczych szlaków turystycznych w Alpach Szwajcarskich. Genewa i Zurych mają miejsca związane John Calvin i Ulrich Zwingli, szwajcarskich liderów reformacji.

zródło: http://religioustravelplanningguide.com/20-top-pilgrimage-sites-in-europe/

Własny komentarz:

Wydaje mi się, że zawsze warto pielgrzymować, bo na końcu dnia można zobaczyć coś nowego i się czegoś nauczyć. Jednak pielgrzymowanie brzmi też jakoś tak staro i ma wręcz negatywne brzmienie. Ale dlaczego? Chyba bo w kościele namawiają na pielgrzymki starsze osoby tylko? Hej, dzięki pielgrzymką z kościoła moja babcia, na przykład, widzi coś poza swoim domem. Tak ogólnie rzecz biorąc pielgrzymkę: jedzie się zobaczyć coś ciekawego w grupie. Jak dla mnie to na to dzisiaj ludzie ciekawi świata mówią urlop lub wycieczka i organizują sobie wszystko sami przez internet. Wycieczka czy pielgrzymka, wszystko jedno, na końcu dnia jest warto coś nowego poznawać. Kto był w tych 5 miejscach już? Ja tylko w Fatimie.

Join the Conversation

1 Comment

  1. Artykuł ciekawy, ale polszczyzna!!!! Litości! Oczy bolą jak się to czyta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *