Opinia psychologa z USA:

Dlaczego hollywoodzkie małżeństwa nie trwają

I dlaczego nauczanie może być niebezpieczne dla waszego małżeństwa
Hollywood, CA, USA

Douglas T. Kenrick z Arizona State University jest jednym z czołowych psychologów ewolucyjnych na świecie. Jest również powszechnie uważany za najzabawniejszego psychologa ewolucyjnego, który żyje. Wśród licznych osiągnięć naukowych Kenricka znajduje się seria eksperymentów, które przeprowadził z kolegami z ASU pod koniec lat 80. i na początku lat 90. ubiegłego wieku, co pośrednio zapoczątkowało moją karierę w psychologii ewolucyjnej i doprowadziło do odkrycia przez nich istotnego zjawiska znanego jako efekt kontrastu.

W jednym z tych eksperymentów Kenrick i koledzy pokazali mężczyznom albo 16 centerfoldów Playboya albo 16 abstrakcyjnych slajdów artystycznych. Ci, którzy postrzegali centerfolds Playboya, oceniali następnie swoje dziewczyny jako mniej atrakcyjne seksualnie i wyrażali mniej miłości do nich niż ci, którzy oglądali abstrakcyjną sztukę. W innym eksperymencie Kenrick i jego koledzy pokazali mężczyznom albo siedem fotografii atrakcyjnych fizycznie kobiet, albo siedem fotografii kobiet o średnim wyglądzie. Ci, którzy oglądali zdjęcia atrakcyjnych fizycznie kobiet, oceniali swoje dziewczyny mniej atrakcyjnie fizycznie i wyrażali mniejsze zaangażowanie w ich relacje z nimi niż ci, którzy oglądali zdjęcia średnio wyglądających kobiet.

Angelina Jolie

To, co Kenrick i jego koledzy odkryli w tych eksperymentach, jest obecnie znane jako efekt kontrastu. Ponieważ ich obecne dziewczyny mają tendencję do bladego w porównaniu z modelami Playboya lub fizycznie atrakcyjnymi kobietami, mężczyźni przychodzą, aby postrzegać swoje dziewczyny jako mniej atrakcyjne i stają się mniej zadowoleni z nich, gdy stają w obliczu znacznie bardziej atrakcyjnych potencjalnych alternatyw. Nie przeszkadza fakt, że żaden z tych mężczyzn nigdy nie dostanie się do daty Playboy Centerfolds. Ich mózgi nie mogą pojąć, że, ponieważ nie było zdjęć w środowisku przodków. Każda kobieta, którą „widzieli” nasi przodkowie, była potencjalnym kolegą.

W 2000 roku niezwykłe odkrycia Kenricka doprowadziły Mary C. Still i mnie do postawienia dwóch pytań. Po pierwsze, jeśli mężczyźni mogą stać się bardziej niezadowoleni ze swoich obecnych dziewcząt po obejrzeniu tylko 7 lub 16 zdjęć atrakcyjniejszych kobiet w jednej krótkiej sesji eksperymentalnej, jaki byłby skumulowany efekt dla mężczyzn, że byliby stale wystawieni na działanie młodych, atrakcyjnych kobiet? Po drugie, czy istnieją jakieś konsekwencje behawioralne ich niezadowolenia z dziewcząt w wyniku ich ekspozycji na fizycznie atrakcyjne kobiety? Innymi słowy, czy ci mężczyźni robią coś z ich niezadowoleniem?

Brad Pitt

Ponieważ wartość reprodukcyjna kobiet (liczba dzieci, które prawdopodobnie będą miały w pozostałej części kariery reprodukcyjnej) osiąga maksimum w okresie menarche (początek menstruacji), a ich płodność (rzeczywista liczba dzieci, które kobiety mają) jest najwyższa we wczesnych 20. roku życia, rozwinęły się mechanizmy psychologiczne mężczyzn, które skłaniają je do znajdowania kobiet w wieku nastoletnim i wczesnych 20. roku życia atrakcyjniejszych fizycznie i seksualnie od kobiet w starszym wieku, pomimo przepisów prawa cywilizowanego społeczeństwa w zakresie wieku przyzwolenia i minimalnego wieku małżeństwa. W porównaniu do większości dorosłych kobiet, nastoletnie dziewczęta również mają niższy stosunek talii do bioder, który preferują mężczyźni, jak wyjaśniam we wcześniejszym poście.

Niewiele zawodów i zawodów daje mężczyznom większe możliwości kontaktu z kobietami w wieku nastoletnim niż nauczycielom w szkołach średnich i policealnych. Nauczyciele ci doświadczają skumulowanego efektu narażenia, dzień po dniu, rok po roku, na kontakt z młodymi, atrakcyjnymi kobietami, które w większości innych zawodów znajdują się u szczytu swojej wartości reprodukcyjnej i płodności bardziej dotkliwie niż mężczyźni. Jeśli wyniki badań Kenricka i wsp. uogólniają poza bodźcami eksperymentalnymi (ekspozycja na kilka zdjęć atrakcyjnych kobiet podczas sesji eksperymentalnej) i jeśli efekt kontrastu jest skumulowany, wówczas nauczyciele w szkołach średnich i policealnych powinni być bardziej niezadowoleni ze swoich kolegów niż inni mężczyźni. Jeśli istnieją konsekwencje behawioralne ich niezadowolenia, wówczas nauczyciele ci powinni być bardziej skłonni do rozwodów lub separacji niż inni mężczyźni.

Nasza analiza danych z Ogólnego Badania Społecznego wykazała, że nauczyciele szkół średnich i policealnych byli znacznie bardziej skłonni do rozwodów i znacznie mniej skłonni do ponownego małżeństwa niż mężczyźni w innych zawodach. Efekt ten nie jest zauważalny wśród nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych mężczyzn. Nie jest również bardziej prawdopodobne, że nauczycielki w szkołach średnich i policealnych są obecnie rozwiedzione lub mniej skłonne do ponownego zawarcia związku małżeńskiego. Nie chodzi więc o to, by być nauczycielką per se. Znacznie wyższe prawdopodobieństwo rozwodu i niższe prawdopodobieństwo ponownego zawarcia związku małżeńskiego obserwuje się tylko wśród nauczycieli szkół średnich i uniwersytetów, tych, którzy cały czas otoczeni są przez młode, jubileuszowe kobiety.

Badanie to było szeroko relacjonowane przez media już w 2000 roku. Pytanie, które najczęściej zadawano mi wówczas przez dziennikarzy brzmiało: „Jakie inne zawody, poza nauczycielami w szkołach średnich i policealnych, doprowadziłyby mężczyzn do większego ryzyka rozwodu ze względu na efekt kontrastu? W jakich innych zawodach mężczyźni otoczeni są przez młode, jubileuszowe kobiety?

Myślę, że najbardziej oczywistą odpowiedzią są hollywoodzcy aktorzy. W Hollywood zawsze jest nowe pokolenie młodszych i młodszych gwiazdek, podczas gdy ich aktorka/modelowe żony mogą się starzeć. Kariera godowa Toma Cruise’a doskonale to ilustruje. Mimi Rogers (jego pierwsza żona) był o sześć lat starszy od niego (ilustrując inne ustalenie Douga Kenricka, że podczas gdy mężczyźni wolą młodsze kobiety, nastoletni chłopcy wolą starsze kobiety, ponieważ dla nich młodsze kobiety byłyby subfunduszem lub niepłodne, choć Tom Cruise miał 24 lata, kiedy ożenił się z Rogersem). Nicole Kidman, jego następna żona, była o pięć lat młodsza od niego. Penelope Cruz, jego kolejna wieloletnia przyjaciółka, była o 12 lat młodsza od niego. A Katie Holmes, jego obecna żona, jest o 16 lat młodsza od niego. Myślę, że jego następna żona będzie jedną z bliźniaków Olsena (o 24 lata młodszych od niego).

Efekt kontrastu, który Kenrick i jego koledzy odkryli w swoich genialnych eksperymentach, może wyjaśnić, dlaczego hollywoodzcy aktorzy słyną z krótkich, niestabilnych małżeństw i związków. Podobnie jak męscy nauczyciele szkół średnich i profesorowie uniwersyteccy, hollywoodzcy aktorzy są nieustannie otoczeni przez młode, atrakcyjne kobiety.

Źródło: https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-scientific-fundamentalist/200909/why-hollywood-marriages-don-t-last

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *