Różaniec – jak odmawiać różaniec?

Początki różańca sięgają roku 800, ale rozwijał się przez wiele wieków, do takiego, który znamy dzisiaj. Różaniec zaprasza nas do pięknej medytacji o życiu Jezusa i Najświętszej Maryi Panny. Niezależnie od tego, czy modlimy się samotnie czy razem z innymi, możemy ofiarować nasz różaniec w wielu intencjach, zawsze prosząc o wstawiennictwo Matki Bożej.

Jak wiemy dzisiaj, został on ofiarowany w 1214 roku przez Maryję Pannę Dominikowi z Guzmanu. Przekazała mu różaniec, aby za jego pomocą walczyć z heretykami i grzesznikami tamtych czasów. Prosiła także, aby nauczył ludzi, jak modlić się i szerzyć pobożność na całym świecie. Rozpowszechnianie kultu Różańca Świętego jest nadal obowiązkiem wszystkich katolików. Od tamtych czasów chrześcijanie modlą się na różańcu i medytują nad 15 tajemnicami życia Pana naszego Jezusa Chrystusa i Dziewicy Maryi. W 2002 r. papież Jan Paweł II wprowadził dodatkową tajemnicę: Tajemnice Świtała.

Jak odmawiać różaniec?

Gdzie się modlić?

Zaleca się odmawianie różańca w spokojnym, cichym miejscu, bez przerw. Miłym aspektem różańca jest to, że można się modlić wszędzie: idąc samotnie, siedząc na ławce w parku, kontemplując przyrodę, w samotności swojego pokoju, z przyjaciółmi w grupie, w parafii i – moim ulubionym – przed Najświętszym Sakramentem.

Istnieją różne rodzaje różańców.

Czy wiesz, że istnieje więcej niż jeden rodzaj różańca? To prawda. Oryginalny różaniec katolicki, ten, który Najświętsza Dziewica przekazała świętemu Dominikowi, ma pięćdziesiąt koralików. Ale istnieją też różańce dekadowe, które, jak sama nazwa wskazuje, mają 10 koralików i mogą być noszone wokół palca. Ze względu na ich niewielkie rozmiary, można je łatwo zabrać wszędzie.